شیر تخلیه هوا

شیر تخلیه هوا

شیر تخلیه هوا ، نصب ، نگهداری و …
در زمان پر و خالی کردن لوله های آبیاری از آب و برای عملکرد مناسب سیستم آبیاری ، وجود شیر تخلیه هوا ، ضروری به نظر میرسد . این هوای جمع و حبس شده در لوله های آبیاری به لحاظ هیدرولیکی ، می تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید .بنابراین برای ممانعت از ایجاد و شکل گیری مانع هوا باید هوا از نقاط مرتفع لوله خارج شود و این عملایت توسط شیر تخلیه هوا صورت می گیرد .
برای تخلیه هوای داخل لوله ها از شیر تخلیه هوا استفاده می گردد. برای پیشگیری از ایجاد خلاء در زمان تخلیه آب از داخل خطوط لوله و یا زمانیکه در هنگام قطع برق ارتفاع تلمبه کاهش می یابد ، هوا باید جایگزین آب شود که این عملیات بوسیله خلاء صورت می پذیرد. تخلیه و ورود هوا توسط شیر تخلیه هوا خودکار انجام می شود.
محل نصب شیر تخلیه هوا در طول خطوط لوله های آبیاری ، در قسمتی از لوله مه شیب خط لوله تغییر می یابد و در این قسمت احتمال جمع شدن و گرفتگی هوا وجود دارد ، می باشد .
شیر تخلیه هوا مناسب ، باید در قسمت ورودی دارای یک شیر قطع و وصل باشد تا در زمان لازم و در شرایط نیاز به تعمیرات ، بتوان آب را توسط این شیر قطع نمود . همچنین بهتر است در طول خط لوله از شیر تخلیه هوا موسوم به شیر تخلیه هوا دو روزنه استفاده نمود .
شیر تخلیه هوا دارای انواع گوناگون جهت کاربردها و مصارف مختلف می باشد که در زیر به آنها اشاره می شود.
شیر تخلیه هوا تک روزنه ( شامل شیر تخلیه تک روزنه بزرگ و کوچک )
شیر تخلیه هوا دو روزنه
شیر تخلیه هوا دیسکی
دستور العمل نگهداری و نصب شیر تخلیه هوا
بهتر است تا قبل از استفاده از شیر تخلیه هوا آن را در بسته بندی کارخانه ای خود نگه دارید . همچنین در صورت عدم استفاده از شیر تخلیه هوا بیش از دو سال ، نیاز به چک و کنترل می باشد . شیر تخلیه هواباید در مکانی دور از نور مستقیم خورشید و محیطی عاری از گرد و خاک نگه داشته شود .
برای جلوگیری از یخ زدگی بهتر است شیر تخلیه هوا در محلی سرپوشیده قرار گیرد و برای کارایی مناسب بهتر است شیر تخلیه هوا به صورت عمودی نصب شود و بهتر است در زیر شیر تخلیه هوا یه عدد شیر کشویی نصب شود .

 

شیر تخلیه هوا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *